Styrelsebeslut

Share this Page

Unpublished

Vid styrelsens möte i morse fick kongressdeltagarna veta vilka deras nya representanter kommer att bli. Styrelsens medlemmar kommer alla från ITF:s medlemsförbund och har ett övergripande ansvar för ITF under tiden mellan kongresserna.

Executive decisions

Vi är glada över att kunna bekräfta att följande personer har röstats in i styrelsen:

President:
Paddy Crumlin, MUA, Australia

Vice-presidents:
Africa/Arab World: Zenzo Mahlanghu, SATAWU, South Africa
Asia-Pacific: CA Rajasridhar, AIRF, India
Europe: Lars Lindgren, STF, Sweden
Latin America & Caribbean: Julio Sosa, LA FRATERNIDAD, Argentina
North America: John Baker, ILA, United States
Women: Brigitta Paas, FNV, Netherlands (2014-2016), Ekaterina Yordanova, FTTUB, Bulgaria (2016-2018)

Regional members:

Americas:
Julio Sosa, LA FRATERNIDAD, Argentina
Severino Almeida Filho, CONTTMAF, Brazil
Benito Bahena, ATM, Mexico
Arlette Gay, STCLA, Chile
Peter Kennedy, UNIFOR, Canada
Sito Pantoja, IAM, United States
John Baker, ILA, United States
Terri Mast, ILWU, United States
Robert Scardeletti, TCU, United States

Asia-Pacific:
Paddy Crumlin, MUA, Australia
CA Rajasridhar, AIRF, India
Hanafi Rustandi, KPI, Indonesia
Yasumi Morita, JSU, Japan
Kazuya Fijii, SHITETSU-SOREN, Japan
Kyeong Doo Yeom, FKSU, Korea
Conrado Oca, AMOSUP, Philippines
Mary Liew, SMOU, Singapore
Leslie Devendra, SLNSS, Sri Lanka

Europe:
Roman Hebenstreit, VIDA, Austria
Serge Piteljon, CGSP, Belgium
Ekaterina Yordanova, FTTUB, Bulgaria
Predrag Brazzoduro, SUC, Croatia
Jan Villadsen, 3F, Denmark
Kaia Vask, EMSA, Estonia
Arto Sorvali, AKT, Finland
Patrick Hurel, FEETS-FO, France
Christine Behle, VERDI, Germany
Alexander Kirchner, EVG, Germany
Len McCluskey, UNITE, Great Britain
Steve Todd, RMT, Great Britain
Remo di Fiore, FIT-CISL, Italy
Igors Pavlovs, LSUMG, Latvia
Brigitta Paas, FNV, Netherlands
Nikolay Nikiforov, ROSPROFZHEL, Russia
Miguel Angel Cilleros Sanchez, SMC-UGT, Spain
Lars Lindgren, STF, Sweden

Africa/Arab World:
Marcel Zante, FSTATB, Burkina Faso
Dorothy Nandera, ATGWU, Uganda
Najeem Usman Yasin Alhaji, NURT, Nigeria
Zenzo Mahlanghu, SATAWU, South Africa
Said El-Hairech, UMT, Morocco

Section chairs:
Oliver Richardson, UNITE, Great Britain (Civil Aviation)
Paddy Crumlin, MUA, Australia (Dockers)
Johnny Hansen, NSU, Norway (Fisheries)
Nick Bramley, NICH, Switzerland (Inland Navigation)
Øystein Aslaksen, NLF, Norway (Rail)
Tony Sheldon, TWU, Australia (Road)
David Heindel, SIU, United States (Seafarers)
Tsuneyasu Goto, Service Rengo, Japan (Tourism)

Women’s committee chair:
Diana Holland, UNITE, Great Britain (Women)

Youth committee chairs:
Travis Harrison, UNIFOR, Canada (2014-2016)
Julian Ariel Sosa Capello, LA FRATERNIDAD, Argentina (2016-2018)
Sharon Li, SOS, Singapore

Date: 
16 August 2014